Sesin hızı ortam sıcaklığına bağlıdır. Sıcaklık arttıkça, sesin hızı artar. Hava soğudukça ses hızı düşer. Ultrasonik sensörler için daha hızlı ya da daha yavaş yankı dönüş sabit hedef haline yakın ya da daha uzak görünür, çünkü bu varyans, doğruluğunu etkileyebilir.

Ultrasonik sensörlerimizin çoğu, değişen çevresel koşulları hesaba katan entegre bir sıcaklık dengeleme ağı kullanır. Gün boyunca sabit sıcaklık değişimleri, üzerinde çok fazla zaman harcadığımız bir şey değildir. Bazı insanların 75 ° F oda ve 70 ° F oda arasındaki farkı fark etmesi zor olurdu. Ancak, milimetre doğruluğu gerektiren ultrasonik sensör uygulamaları için fark yaratan bir dünya yaratabilir.

Kısa süre önce M30 Plug serisinden bir sensör kullanan bir müşteriyle çalıştık ve beklediği Ultra 3000 yazılımından milimetre gösterimi almadı . Yazılım okuması ve bir mezura ile ölçtüğü mesafe arasında sürekli olarak 10 mm ila 15 mm ofset vardı. Yazılımdaki ses konisi boyutu, duyarlılığı ve diğer değişken parametrelerin ayarlanmasına rağmen, yazılımın okunması hala gerçek mesafeden yaklaşık 10 mm uzaktaydı.

Ekibimiz müşterinin başvurusunu taklit etti ve aynı dengeyi fark etti. Daha sonra büyük bir sorun belirledik – bu sensör serisi sıcaklık dengelemesi sağlayan bir programlama fişiyle birlikte gelir. Programlama kablosu kullanılırken bu fiş çıkarılmalıdır (UC-30GM-R2) . Bu yüzden sıcaklıktaki herhangi bir değişiklik sensörün mesafe hesaplamasında dikkate alınmadı.

Sensörün sıcaklık dengeleme özelliğini etkinleştirmek için, programlama fişinin sensöre “T” konumunda (fişin üzerinde kalıplanmış) takılması gerekir. Bu, sıcaklık telafisinin aktif olduğunu gösterir.

Programlama fişini sensöre bağladığınızda, bilgisayarla iletişim durur. Gerilim çıkış bilgisini doğrudan sensörden alırsınız. Bunu başarmak için topraklama kablosuna ve voltaj çıkış kablosuna bir voltmetre bağladık.

Voltaj değeri, sensörün akım algılama penceresine dayanan bir dönüşüm faktörü kullanılarak bir mesafeye dönüştürülmelidir. UC2000-30GM-IUR2-V15 ultrasonik sensörünü fabrika varsayılan çıkış penceresinde kullandığımızdan beri , aralık 200 mm… 2000 mm idi. Bu aralığın üzerindeki voltaj çıkış aralığı 0 V… 10 V’dir, bu yüzden voltları mm’ye dönüştürmek için gerekli ölçeklendirme faktörü idi:

(1800 mm)
————- = 180 mm / V 

(10 V)

Daha sonra hedef ile sensör arasında bir mesafe bırakmak için voltmetre okuması ile ölçeklendirme faktörünü çarptık. Bu mesafe sensörün ölü bandını dikkate almadığından, ölü bandın (bu durumda, 200 mm) eklenmesi gerekiyordu.

Programlama fişini taktıktan ve sensörün çevreye yaklaşık 10 dakika boyunca uyum sağlamasına izin verdikten sonra, ofseti 2 mm altına indirmek için yukarıdaki ölçeklendirme faktörünü kullanabildik. Bu, müşterinin uygulaması için çok ciddi bir gelişmedir ve ultrasonik bir sensörden beklenenlerle çok daha uyumludur .

Bu uygulama, sıcaklık telafisinin ultrasonik sensörler üzerindeki önemini hatırlatıyor. Ultra 3000 yazılımı, sensörünüzü parametrelendirmek için yararlı bir araçtır ancak bir M30 Plug serisi sensörle maksimum doğruluk elde etmek için yazılımı kesmeniz ve programlama fişini takmanız gerekir.

Talepleriniz için mail adresimize mail atabilirsiniz.

Neler Yapıyoruz ?

Satın Alma Anlaşması

Bir yıl içerisinde almayı düşündüğünüz yada alımı kesin olan ürünler için tarafınıza kuru sabitleyerek fiyat teklifi göndermekteyiz. Bu süreç içerisinde talebinizde bulunan tüm ürünleri İstanbulda bulunan depomuza stok almaktayız.

Bu sebeple son zamanlarda sık yaşanan kur dalgalanmalarından ve fiyat değişikliliğinden kesinlikle etkilenmiyorsunuz.

Dünyanın Her Yerine Sevkiyat

Proje kapsamında istanbul çıkışlı talep ettiğiniz herhangi bir lokasyona ürün sevkiyatımız mevcuttur. Aynı sistem içerisinde farklı ülkelerden mevcut deponuza ürün teslimatlarıda gerçekleştirmekteyiz.

Gümrükleme maliyetleri ülke bazlı değişiklik göstermektedir.

Proje Fiyatları

Yıllık ve aylık toplu alımlarınızda ekstra tarafınıza sağlayacağımız fırsatlar arasında proje fiyatlarımızda vardır. Rekabetçi fiyatlarımızdan faydalanmak için satın alırken kazanabileceğiniz bir sisteme dahil olabilirsiniz.

Sizin İçin Üretiyoruz

Elektronik kart tasarımlarınızı uluslar arası standartlara sahip üretim tesisimizde üretip kapınıza kadar teslim etmekteyiz. Elektrik – Elektronik komponentleri aynı ölçüde firmamızdan temin edebilirsiniz.

Fırsatları Keşfet

İhtiyaçlarınız karşılığında her marka ürünü sizler için araştırıp en doğru fiyat teklifini tarafınıza gönderiyoruz.

Maxel’in fırsatlarını kaçırmamak için lütfen e- bültenimize mail adresinizi kaydedin.

Şimdi Kaydol

Satış Destek

Satış öncesi veya sonrası için sorularınızı direk bizlere iletebilirsiniz

satis.destek@maxelendustri.com

Finans

Ödeme şartları ve muhasebesel konular için;

muhasebe@maxelendustri.com

Sevkiyat

Kargo ve sevkiyat konuları için soru ve görüşleriniz için;

depo@maxelendustri.com

KategoriPepperl+Fuchs
Bir yorum yaz:

You must be logged in to post a comment.