Endüstriyel röleler devrelerde durum değişikliğini tetiklemek için kullanılır. Bu cihazlar diğerleri arasında voltaj veya akımın veya sıcaklığın değişmesine tepki gösterir. Genellikle ölçmeleri gereken değerdeki artışa veya azalmaya tepki veren cihazlar olarak kullanılırlar.

En popüler endüstriyel röleler

Bu cihazlar birkaç türe ayrılır. Her biri farklı bir değer ölçer. Bu nedenle diğerlerini ayırt ediyoruz:

  • Kurulum röleleri
  • Zaman röleleri
  • Bistable röleleri
  • Güvenlik röleleri

Minyatür röleler de vardır . Genellikle bir 6V veya 9V röle ile karşılaşabilirsiniz. Statik verici olarak da bilinen katı hal rölesi ile de temasa geçebilirsiniz.

Kurulum röleleri

Bunlar, piyasadaki bu tür en popüler cihazlardan biridir. Bobinden geçen akım, rölenin içindeki manyetik alana neden olur – böylece kontak grubunu kapatan / açan bağlantıyı çeker. Kurulum röleleri elektromıknatıs prensibi ile çalışır.

Zaman röleleri

Bu tip röleler genellikle evlerde veya çeşitli endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılır. Genellikle aydınlatma, ısıtma veya havalandırma sistemlerinde kullanılırlar. Zaman röleleri görevlerin döngüsel olarak yürütülmesini sağlar.

Bistable röleleri

Darbe vericileri olarak da bilinen bu röleler, farklı konumlardan aydınlatmanın açılıp kapatılmasını sağlar. Onlarla merdivenlerde buluşabilirsiniz, ancak yatak odalarına da yerleştirilirler (örn. Bir anahtar kapının yanına, diğerinin – yatağın yanına yerleştirilir). Mağazalardan alınabilecek en popüler model 230V röle veya 12V bistable röledir.

Güvenlik röleleri

Genellikle motorlara veya büyük endüstriyel makinelere yerleştirilirler. Tehdit gördüklerinde (örneğin çok büyük veya çok düşük voltaj) görevleri sistemleri durdurmak ve tehlikeyi bildirmek ve kısa devre olması durumunda devreleri açar ve cihazı güç kaynağından keserler.

Endüstriyel rölelerin uygulaması

Endüstriyel röleler genellikle güvenlik röleleri gibi tehditler hakkında bilgi vermek veya zaman rölelerinde olduğu gibi görev yürütme zamanını ayarlamak için kullanılır. Ancak, genellikle ölçtükleri değerin artmasına veya azalmasına tepki gösterirler. Bunlar hemen hemen tüm atölyelerde veya evlerde gerekli cihazlardır, bu nedenle düzenli değiştirme ve tüketim kontrollerine dikkat etmeye değer.

Bir yorum yaz:

You must be logged in to post a comment.