Endüstri 4.0 otomasyon ve veri alışverişi yoluyla mamul malların üretilme şeklini değiştiriyor. Paketleme hattınıza dahil ederek, daha iyi veri yönetiminden daha yüksek verime kadar bir dizi avantajdan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Modern, esnek ve akıllı bir çizgiye geçmek en fazla faydayı getirecektir, ancak sıkı bir marjla çalışıyorsanız komple bir üretim hattını değiştirmek uygun bir seçenek olmayabilir. Ancak mevcut tesislerinizdeki küçük değişiklikler bile verimliliğinizi önemli ölçüde artırabilir.

Veri odaklı süreçler geliştirmek

Akıllı paketleme hatları izlenebilirliği, çalışma süresini ve kalitesini iyileştirirken, işletme maliyetlerinizi ve toplam sahip olma maliyetinizi düşürür. Avantajların çoğu, farklı cihazlar ve kontrol sistemi arasında kesintisiz veri alışverişi sağlayan bir platforma sahip olmaktan geliyor.

Erişim t o bileşen seviyesi verileri bir Endüstrisi 4.0 sistemin faydalarını sunmak için yardımcı olacak önemli bir faktördür.

Daha eski ekipman için, mevcut olan herhangi bir veri tipik olarak bir ikili açma / kapama göstergesi şeklindedir ve bir makinenin, sensörün veya başka bir bileşenin çalışıp çalışmadığını gösterir. Daha fazla ayrıntı sağlayabilecek ayrıntılı bilgi eksikliği var: örneğin, bir makinenin aşınmış motor yatakları nedeniyle tam kapasitede çalışmadığı veya bir optik sensörün kirli olduğu.

Bu tür verileri elektronik olarak yakalamak, Endüstri 4.0 yaklaşımına doğru atılan ilk adımdır. Verilerin doğru şekilde kaydedilmesini ve yalnızca bir kağıda yazılmamasını sağlayan yeni işlemlere ihtiyacınız olabilir. Veriler zaten yakalanıyorsa, ek sensörler ekleyerek ve makineyi daha yüksek bir BT etki alanına veya analitik yazılıma bağlayarak ekipman için bazı küçük teknik güncellemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu, işletim verilerini yakalamak ve analog bilgileri dijital bir formata dönüştürmek için kullanılabilir. Uzaktan veri yakalama ve kontrol sağlamak için bir veri iletişim modülü eklenebilir.

Daha iyi veri yakalama, daha iyi verimlilik

Temel veri yakalama işlemi hazır olduğunda, hattın ne kadar verimli çalıştığını görmek için verileri analiz etmeye başlayabilirsiniz. Bu, aynı zamanda, verimlilikte daha fazla iyileştirme yapmanıza olanak sağlayacak olan süreçteki potansiyel darboğazları da belirleyecektir. Cihazların durumunu da izleyebilir, böylece önleyici bakım yapabilirsiniz.

Örneğin, hattınızdaki bir etiketleme makinesinin küçük bir arızası olduğunu hayal edin. Operatörler, sorunsuz çalışmasını sağlamak için zaman zaman ayarlanması gerektiğini biliyor. Bu sadece bir iki dakika alır, bu yüzden izlemiyorlar bile. Bununla birlikte, bunun sonunda hattın verimliliği üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Paketleme hattınızın ne kadar iyi çalıştığını daha iyi anlayarak yatırımınızı en az verimli parçalara odaklayabilirsiniz. Bu aynı zamanda hatlarınızı daha akıllı, daha esnek üretime geçirmek için bir strateji geliştirmenizi sağlayacaktır.

Günümüz pazarlarında, ürün satışları daha kısa ve daha çeşitli olma eğilimindedir. Önemli verimsizliklere, tek bir ürün için ayarlanan veya farklı bir ürüne geçmesi uzun zaman alan hatlardan neden olabilir. Bir çizgiyi farklı ürün türlerini destekleyebilecek şekilde yeniden düzenlemek veya geçişi otomatikleştirmek, varolan çizgileri daha uzun süre çalışır durumda tutarak ve ürünler arasında geçiş yaparken harcanan zamanı azaltarak önemli avantajlar sağlayabilir.

Aynı dili konuşmak

Mevcut bir hattın bir parçasını yükseltiyor veya yeni bir hat yaratıyor olsanız da, tüm makinelerin standart protokoller ve ortak veri setleri aracılığıyla iletişim kurması çok önemlidir. Yeni bir hattın bile farklı üreticilerin bileşenlerine sahip olması muhtemeldir ve bunların hepsinin aynı dili konuşması gerekir.

Örneğin, OPC UA, Endüstri 4.0 uygulamaları için yaygın olarak kullanılan açık ve güvenli bir iletişim standardıdır. Model tabanlı veri işlemeyi de içeren platformdan bağımsız bir çözüm sunar.

Birbirleriyle iletişim kurmaya ek olarak, hattaki ekipmanın ayrıca operatörler için standart arayüzler sağlaması gerekir. PackML gibi standartlar, ortak bir insan-makine arayüzü sağlayan ve aynı zamanda makineler arasında önemli veri iletmek için standart bir yöntem sağlayan bir dizi modu ve durumu tanımlar. Omron’da, verimliliği artırmak ve üretim hatlarının esnekliğini artırmak için insanların ve makinelerin daha yakın işbirliği içinde çalıştığı üretimin geleceğini geliştiriyoruz.

Sonuç

Verileri ortak ve anlaşılması kolay bir formatta bulundurarak, operatörler ve üretim kontrolörleri bir paketleme hattının durumu hakkında daha bilinçli kararlar alabilirler. Sorunlar daha hızlı bir şekilde tanımlanabilir ve düzeltilebilir. Daha da önemlisi, akıllı sistemler oluşmadan önce olası sorunları tespit edebilir ve hatta hattın çalışmaya devam etmesi için önleyici bakımın programlanmasına izin verir.

KategoriEndüstri 4.0
Bir yorum yaz:

You must be logged in to post a comment.