Kabloları elektrik panosuna sonlandırmanın en yaygın yolu, kablo rakoru kullanmaktır. 

Giriş koruma (IP) derecesi, bağlantı kolaylığı, konnektörün maliyeti vb. Gibi bir elektrik panosunda doğru kablo giriş yöntemini seçerken bazı kriterler söz konusudur.

  1. Kablo rakoru

Kabloları elektrik panosuna sonlandırmanın en yaygın yolu, kablo rakoru kullanmaktır. Kullanımı kolaydır ve farklı boyutlar, malzemeler gibi birçok varyantta ve ATEX gibi ek sertifikalarla birlikte gelir. Kablo rakorları muhtemelen bu makalede belirtilen en uygun kablo giriş yöntemlerinden biridir.

Bununla birlikte, kablo rakorlarının da sınırlamaları vardır. Kablolar doğrudan elektrik panosundaki bileşenlere sonlandırıldığı için kablo rakorları ile çoklu bağlantı kesilmesi zaman alır ve zordur. Ek olarak, rakor plakası üzerindeki önceden kesilmiş delikler geri alınamaz. Hatalar ve modifikasyonlar için sınırlı esneklik sağlar.

  1. Ağır Hizmet Tipi Konnektör

Adından da anlaşılacağı gibi, sağlam ve elektrik panosuna hızlı ve kolay bağlantı sağlar. Alan kabloları konnektör kapağına önceden takılıyken, kablolar panele monte edilen konnektör tabanına önceden bağlanır. Başlık daha sonra IP 69K’ye kadar tam bir bağlantı için elektrik panelindeki tabana takılır.

Ağır hizmet tipi konnektör, özellikle hızlı bağlantı ve bağlantı kesilebildiği için taşınabilir uygulamalar ve test tesisleri için kullanışlıdır. Ağır hizmet tipi konnektörler kablo rakorlarından daha pahalı olsa da, yerinde kurulum ve % 80’e kadar işletmeye alma için gereken zamanı ve emeği en aza indirir. Ayrıca, yerinde kurulum sırasında oluşabilecek hataları azaltır.

Ağır hizmet tipi konnektörler tipik olarak Alüminyum’dan yapılır. Bununla birlikte, Phoenix Contact‘tan Heavycon EVO, metal muhafaza gerektirmeyen ve % 30’a varan maliyet tasarrufu sağlayan uygulamaları desteklemek için plastikten (güçlendirilmiş cam elyaflı poliamid) gelir. Bunun yanı sıra, çift giriş kablo rakoru, yerinde kurulum için esnekliği artırır. Phoenix Contact’ın iyi bilinen Push-in Teknolojisi, kurulum süresini daha da azaltmak için Heavycon’da da kullanılır.

  1. Kablo giriş sistemi

Kablo giriş sistemi (CES) kablo rakorlarına benzer. Bununla birlikte, kabloları düzgün ve sistematik olarak elektrik paneline yerleştirmeye yardımcı olur. Kabloların daha iyi yönetilmesiyle, salmastra plakası daha iyi kullanılabilir. Kablo manşonlarının kablolamaya bağlı olarak esnek bir şekilde birleştirilebileceği modüler bir şekilde çalışır. Oluklu manşonlar ayrıca, kablo çapı önceden tanımlanmadığında koni manşonlar kullanışlı olduğunda, aktüatör kablolarının kullanılmasına da izin verir.

CES’in kesilmesi, ağır hizmet tipi konnektörlerle aynıdır. Böylece, değiştirilebilirler ancak, CES takılabilir bir bağlayıcı değildir. Bu nedenle, sık bağlantı kesme gerektiren uygulamalar için uygun değildir.

  1. CES Multigate

CES’e benzer şekilde multigate, mükemmel kablo yönetimi sunar. Bununla birlikte, CES’in tersine, multigate önceden kablo girişi yapmıştır. Her kablo girişi, bir dizi kablo çapını barındırabilen bir koni şeklinde zardır. Bu, özellikle tanımlanmış kablo özelliklerine sahip paneller için uygundur. Kablolar iyi ayarlandığı için hatalı hatları izole etmek daha kolaydır.

  1. Servis arayüzü

Servis arayüzleri bakım, servis ve tanılamayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Ön plaka farklı D-SUB, RJ45 ve USB konfigürasyonlarında gelir ve sayısız kombinasyon sunar. Montaj çerçevesi, ekstra güvenlik için kilitleme mekanizmalı IP 65 koruma sağlar. Bu, programlama veya konfigürasyon sırasında panelin açılması ihtiyacını azaltır.

Talepleriniz için mail adresimize mail atabilirsiniz.

Neler Yapıyoruz ?

Satın Alma Anlaşması

Bir yıl içerisinde almayı düşündüğünüz yada alımı kesin olan ürünler için tarafınıza kuru sabitleyerek fiyat teklifi göndermekteyiz. Bu süreç içerisinde talebinizde bulunan tüm ürünleri İstanbulda bulunan depomuza stok almaktayız.

Bu sebeple son zamanlarda sık yaşanan kur dalgalanmalarından ve fiyat değişikliliğinden kesinlikle etkilenmiyorsunuz.

Dünyanın Her Yerine Sevkiyat

Proje kapsamında istanbul çıkışlı talep ettiğiniz herhangi bir lokasyona ürün sevkiyatımız mevcuttur. Aynı sistem içerisinde farklı ülkelerden mevcut deponuza ürün teslimatlarıda gerçekleştirmekteyiz.

Gümrükleme maliyetleri ülke bazlı değişiklik göstermektedir.

Proje Fiyatları

Yıllık ve aylık toplu alımlarınızda ekstra tarafınıza sağlayacağımız fırsatlar arasında proje fiyatlarımızda vardır. Rekabetçi fiyatlarımızdan faydalanmak için satın alırken kazanabileceğiniz bir sisteme dahil olabilirsiniz.

Sizin İçin Üretiyoruz

Elektronik kart tasarımlarınızı uluslar arası standartlara sahip üretim tesisimizde üretip kapınıza kadar teslim etmekteyiz. Elektrik – Elektronik komponentleri aynı ölçüde firmamızdan temin edebilirsiniz.

Fırsatları Keşfet

İhtiyaçlarınız karşılığında her marka ürünü sizler için araştırıp en doğru fiyat teklifini tarafınıza gönderiyoruz.

Maxel’in fırsatlarını kaçırmamak için lütfen e- bültenimize mail adresinizi kaydedin.

Şimdi Kaydol

Satış Destek

Satış öncesi veya sonrası için sorularınızı direk bizlere iletebilirsiniz

[email protected]

Finans

Ödeme şartları ve muhasebesel konular için;

[email protected]

Sevkiyat

Kargo ve sevkiyat konuları için soru ve görüşleriniz için;

[email protected]

KategoriPhoenix Contact
Bir yorum yaz:

You must be logged in to post a comment.