Endüstri 4.0. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti.

Bunlar günümüzde endüstriyel teknoloji dünyasının en sıcak konuşmalarından bazıları, ancak bu çorba kelimesini nasıl anlayabiliyorsunuz ve yine de 4.0’a nasıl çıktık? Endüstri 4.0, IoT, IIoT ve daha fazlası hakkında sık sorulan soruların cevaplarını okumaya devam edin.

Endüstri 4.0 nedir?

Sanayi 4.0 4 atıfta inci endüstriyel tarihinin evriminde fazı. Bazıları onu “dördüncü sanayi devrimi” olarak adlandırdı. Endüstri 4.0 geçmişe atıfta bulunmuyor , aksine şu anda meydana gelen teknolojideki ilerlemeleri anlatıyor.

Endüstri 4.0’ı duyduğumda, sık sık birbirinin yerine kullanılan diğer terimleri duyuyorum: Nesnelerin İnterneti (IoT), Nesnelerin İnterneti (IIoT), Akıllı Fabrikalar, vb. Fark nedir?

Endüstri 4.0, Alman hükümeti tarafından teknolojideki mevcut gelişmeler dalgasını tanımlamak için geliştirilen bir terimdir. (Industry 1.0, 2.0 ve 3.0’ın ne olduğunu bulmak için bir sonraki sorunun cevabına bakınız.)

Nesnelerin İnterneti (IoT) internete bağlanabilecek herhangi bir şey anlamına gelir ve bu teknolojik yeniliklerin dördüncü aşamasını mümkün kılan şeydir. IoT, internet bağlantılı endüstriyel teknolojiden akıllı cihazlar ve ev otomasyon sistemleri gibi tüketici ürünlerine kadar her şeyi içeren genel bir terimdir (örneğin, bir akıllı telefon uygulamasında görülebilir gerçek zamanlı durum güncellemelerine sahip ağ bağlantılı duman dedektörleri).

Endüstriyel Şeylerin Internet (IIoT) özellikle hem fabrika ve lojistik uygulamalarında seviye sensörlü aşağı internet bağlantılı endüstriyel otomasyon teknolojilerinin-dan sistem düzeyinde ifade eder IOT bir alt kümesidir.

Akıllı Fabrikalar”, endüstriyel üretim tesislerinde IIoT yeteneklerini tanımlamanın başka bir yoludur. Tüketici IoT ürünleri gibi, internete bağlı endüstriyel teknolojiler de genellikle bir akıllı telefondan veya başka bir mobil cihazdan durum değişikliklerine (yani sensördeki kirli bir mercek) uzaktan izleme, tanı koyma ve anında yanıt verme özelliğini içerir.

Buraya nasıl geldik?

Siegfried Russwurm tarafından 2013 yılında Hannover’de tanımlandığı gibi , Endüstri 1.0 veya ilk sanayi devrimi, su ve buharın ilk kez enerjiyi ürettiği enerjiyi gösterir. İkinci sanayi devrimi, ilk kez seri üretime olanak sağlayan, elektrikle çalışan fabrikaların ortaya çıkışıyla karakterize edilen elektrik gücünü getirdi. Üçüncü sanayi devrimi (dijital devrim olarak da bilinir), adından da anlaşılacağı gibi, üretim sürecinde bilgisayar ve dijital teknolojileri içeriyordu. Endüstri 4.0, endüstriyel otomasyonda daha fazla şeffaflık, esneklik ve bağlantı için fiziksel sistemleri internete bağlamayı vaat ediyor – ve şimdiden de oluyor!

Endüstri 4.0’ın faydaları nelerdir?

Mevcut inovasyon dalgasının birçok yararı vardır. Birincisi, makineler daha akıllı hale geliyor. Bağlantılı endüstriyel teknoloji yalnızca daha fazla veri elde etmeyi (ve bu verilere daha fazla görünürlük elde etmeyi) kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bu verileri daha anlamlı bir şekilde kullanır. Örneğin tahmine dayalı analiz, daha önce karar vermelerine ve daha az aksama sürelerine yol açarak senaryolar üzerinde önleyici eylemlerde bulunmanıza olanak sağlar .

Ayrıca, bağlı endüstriyel teknoloji, uzaktan izleme ve teşhis yetenekleri sayesinde daha fazla esneklik sağlar. Örneğin, bağlı akıllı sensörler, akışkan akış hızları ve işlem sıcaklığı, yağlama durumu ve çok geç fark edilirse beklenmeyen sistem kapanmalarına neden olabilecek diğer ölçümler gibi bitişik bileşenlerin durum bilgisi verebilir.

Benzer şekilde, kullanıcılar durum bilgisi (örn. Sıcaklık aralığı), arıza teşhisi (hata kodları) ve bir mobil cihazda yerinde veya PLC programlamasına erişmeye gerek kalmadan kodlayıcılarla doğrudan iletişim kurabilirler.

KategoriEndüstri 4.0
Bir yorum yaz:

You must be logged in to post a comment.