Endüktif sensörler, metali tespit etmek için elektromanyetik alan kullanan bir tür yakınlık sensörüdür.

Endüktif sensörler, metali tespit etmek için elektromanyetik alan kullanan bir tür yakınlık sensörüdür. Konsept, girdap akımlarını metal bir hedef boyunca hareket ettiren sensör tarafından oluşturulan salınan bir elektromanyetik alanı içerir. Bu genel olarak salınımın sönmesi olarak bilinir. Sönümlenme meydana geldiğinde, sensör elektromanyetik alandaki değişimi tespit edebilir.

Nesnenin boyutu, mesafesi ve malzemesi de dahil olmak üzere endüktif yaklaşım sensörlerini kullanırken akılda tutulması gereken birkaç faktör vardır. Çok küçük bazı nesneler, büyük nesnelerin kolayca algılanmasını sağlamak için yeterli elektromanyetik kayıp sağlamamaktadır. Nominal algılama aralığı veya genellikle Sn değeri olarak adlandırılır, çalışma mesafesini tanımlamak için standart bir değerdir. Sn değeri, voltaj ve sıcaklık gibi dış etkiler yoluyla üretim toleranslarını veya değişiklikleri dikkate almaz. İletkenlik, geçirgenlik ve diğer elektromanyetik özellikler, metalin elektromanyetik alanda ne kadar kayıp yaratabileceğini belirler. Bu özellikler, sensörün metali ne kadar iyi tespit edebileceğini etkiler. Tipik olarak demir içeren metaller, önemli bir fark olan demir dışı metallerden daha fazla elektromanyetik kayıplara sahiptir.

Demirli (FE) / Demirdışı (NE) Standart Endüktif Proximity Sensörler

Metaller iki kategoriye ayrılabilir: demir ve demir dışı, aksi halde manyetik ve manyetik olmayan olarak bilinir. En demir metalleri demir, kobalt, nikel ve manganezdir. Bu metaller çoğundan daha güçlü elektromanyetik özelliklere sahiptir, bu nedenle girdap akımlarının yarattığı elektromanyetik alanlar tipik olarak diğer metallerden daha güçlüdür.

Alüminyum, bakır ve pirinç gibi demir dışı metaller için standart endüktif yakınlık sensörleri için bir azaltma faktörü uygulanmalıdır. Bir azaltma faktörü, metallerin sensör tarafından ne kadar iyi algılanabileceğini tanımlayan, genellikle 0-1 arasında değişen bir sayıdır. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi, standart bir endüktif yaklaşım sensörü, bakır algıladığında 0.3 değerinde bir azalma faktörüne sahiptir. Bu, bakır algılandığında algılama mesafesinin, % 70’lik bir düşüş olan etkili algılama aralığının 0.3’e düşürüldüğü anlamına gelir.

FE-Only ve NE-Only Sensörleri

Bir sensörün yalnızca demir içeren metalleri algılaması gerekiyorsa, yalnızca demir içeren bir sensör kullanılabilir. Demir metaller diğer metallere göre elektromanyetik özellikleri arttırdığından, sensör tarafından kolayca tanımlanabilirler.

Sadece demir dışı metalleri tespit etmek için bir sensör gerekliyse, demir dışı bir sensör kullanılabilir. Bu metallerin elektromanyetik özellikleri daha az direnç gösterir ve aynı zamanda elektromanyetik kayıplar yaratmaz. Sensör, güç kaybında bu spesifik özellikleri arayabilir ve yalnızca demir dışı bir metal algılama aralığındaysa bir çıktı verebilir.

Azaltma Faktörü 1 Sensörleri – Demir Dışı veya Demir Dışı Metaller

Pepperl + Fuchs Redüksiyon faktörü 1 serisi sensörler, aynı mesafedeki demir ve demir dışı metalleri indirgeme faktörü olmadan tespit edebilir. Sensörler, girdap akımlarını tespit etmek için iki bobin, hava çekirdek sistemi ve açma noktasını belirlemek için manyetik kayıpları uygulayarak bunu yapabilir. Farklı metallerin iletkenliği, geçirgenliği ve diğer elektromanyetik özellikleri algılama mesafesini etkilemez, ancak hedefin boyutu hala bir faktördür. Sensör metal tipinde sınırlamalar olmadığından, Sn değerinde bir çıktı verecektir.

Altın, titanyum, alaşımlar ve diğerleri gibi benzersiz metallerin tespiti için, indirgeme faktörü 1 sensörleri, işi tüm metaller için tutarlı sonuçlarla yapabilmelidir. Standart bir endüktif sensör seçilirse, metal tipine bağlı olarak bir azaltma faktörü olabilir. Yalnızca demir içeren veya demir içermeyen yalnızca bir sensör gerekliyse, benzersiz metalin özelliklerinin belirlenmesi zorunludur.

Talepleriniz için mail adresimize mail atabilirsiniz.

Neler Yapıyoruz ?

Satın Alma Anlaşması

Bir yıl içerisinde almayı düşündüğünüz yada alımı kesin olan ürünler için tarafınıza kuru sabitleyerek fiyat teklifi göndermekteyiz. Bu süreç içerisinde talebinizde bulunan tüm ürünleri İstanbulda bulunan depomuza stok almaktayız.

Bu sebeple son zamanlarda sık yaşanan kur dalgalanmalarından ve fiyat değişikliliğinden kesinlikle etkilenmiyorsunuz.

Dünyanın Her Yerine Sevkiyat

Proje kapsamında istanbul çıkışlı talep ettiğiniz herhangi bir lokasyona ürün sevkiyatımız mevcuttur. Aynı sistem içerisinde farklı ülkelerden mevcut deponuza ürün teslimatlarıda gerçekleştirmekteyiz.

Gümrükleme maliyetleri ülke bazlı değişiklik göstermektedir.

Proje Fiyatları

Yıllık ve aylık toplu alımlarınızda ekstra tarafınıza sağlayacağımız fırsatlar arasında proje fiyatlarımızda vardır. Rekabetçi fiyatlarımızdan faydalanmak için satın alırken kazanabileceğiniz bir sisteme dahil olabilirsiniz.

Sizin İçin Üretiyoruz

Elektronik kart tasarımlarınızı uluslar arası standartlara sahip üretim tesisimizde üretip kapınıza kadar teslim etmekteyiz. Elektrik – Elektronik komponentleri aynı ölçüde firmamızdan temin edebilirsiniz.

Fırsatları Keşfet

İhtiyaçlarınız karşılığında her marka ürünü sizler için araştırıp en doğru fiyat teklifini tarafınıza gönderiyoruz.

Maxel’in fırsatlarını kaçırmamak için lütfen e- bültenimize mail adresinizi kaydedin.

Şimdi Kaydol

Satış Destek

Satış öncesi veya sonrası için sorularınızı direk bizlere iletebilirsiniz

[email protected]

Finans

Ödeme şartları ve muhasebesel konular için;

[email protected]

Sevkiyat

Kargo ve sevkiyat konuları için soru ve görüşleriniz için;

[email protected]

KategoriPepperl+Fuchs
Bir yorum yaz:

You must be logged in to post a comment.