En İyi Oda Termostatı Nasıl Seçilir?

Oda termostatı, Örneğin; evde odadaki sıcaklık seviyesini kontrol etmemizi sağlayan pratik bir cihazdır. Piyasada görünüm, montaj yöntemi, sunulan işlevler ve tabii ki fiyat farklılıkları gibi birçok cihaz var. Ayrıca bir üretici içinde cihazların seçimi çok büyük dert olabiliyor. Peki en iyisini nasıl seçersiniz? Satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? En iyi oda termostatı nasıl seçilir?

Oda termostatı nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, oda termostatları, odalardaki sıcaklık seviyesini kontrol etmenizi sağlayan cihazlardır. Onlar sayesinde, hane halkı üyeleri veya diğer odaların kullanıcıları, evde kendileri için doğru sıcaklığı ayarlayabilirler. Bu nedenle oda termostatı, merkezi ısıtma tesisatını, kazanı veya fırını; kontrol etmek için kullanılır.

Oda termostatı kullanmanın avantajları

Oda termostatının ne için olduğunu zaten biliyoruz.Ama onu satın alıp evinize kurmaya değer mi?Evinizdeki sıcaklığı tercihlerinize göre tam olarak ayarlayabilmek ve ısıtma faturalarınızı düşürmek istiyorsanız,kesinlikle kurmanız gerekmektedir.

Oda termostatlarını kullanmanın en büyük faydaları şunlardır:

 • hane halkının daha fazla termal konforu,
 • düşük ısıtma faturaları

Evi tam olarak en iyi hissettiğimiz sıcaklıkta ayarlama kabiliyeti, hiç şüphesiz hanenin rahatlığı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Evde çok sıcak veya soğuk olduğunda hiçbirimizin hoşlanmadığı net bir şekilde ortadadır. Çok yüksek veya düşük sıcaklık fonksiyonlarımızı olumsuz etkiler ve daha yavaş çalışırız.Isıtma cihazlarını ve sıcaklığı kontrol etme yeteneği,sorunu ortadan kaldırır. Bu sayede kendimizi rahat bir şekilde evimizde hissedeceğiz .

İkinci faktör, bu sebeple yapılabilecek tasarruflardır. Sıcaklık kontrolü imkanı sayesinde, ısıtılmış bir evde çok sıcak olacağı bir durumdan kaçınacağız. Bu durumda, ısıtma cihazlarının çalışmasının gereksinimlerimize uygun olmadığı ve gerçekten ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla ısı tahrip olduğu anlamına gelir. Gereksiz yere enerji kullanıyoruz ve bu nedenle gereksiz yere daha yüksek ısıtma faturaları ödüyoruz. Oda termostatı sayesinde sadece gerçekten ihtiyacımız olan enerjiyi ödeyeceğiz.

Hangi oda termostatını seçmeliyim?

En iyi oda termostatını seçmenin kriterlerinden biri, cihazı kontrol etmenin yoludur. Bu tür cihazlar olabilir:

 • ekran
 • düğme

En uygun çözüm dokunmatik ekrandır .Onlarla donatılmış cihazların topuzlu cihazlardan daha pahalı oldukları,ancak kullanım rahatlığının çok daha büyük olduğu doğrudur.

Oda termostatı takma yöntemi

Önemli bir kriter ayrıca cihazın montaj yöntemidir. Piyasada mevcut oda termostatları vardır:

 • telli
 • kablosuz

Bu bakımdan,daha uygun bir çözüm kablosuz termostattır, çünkü kabloların duvardan önce kurulmasını gerektirmez. Cihaz,çalışması için bir alıcı ve verici kullanır.

Piyasada bulunan oda termostatları da vardır:

 • duvar
 • ayakta

Finder firmasından geniş bir duvara monteli oda termostatı seçeneği mevcuttur.Bunların büyük avantajı, duvarın hemen hemen her yerine monte edilebiliyor olmalarıdır;böylece bunların kullanımı,örneğin koridorda veya oturma odasının girişinde,yani genellikle en uzun harcadığımız odaya mümkün olduğunca elverişlidir.

En iyi oda termostatı nasıl seçilir?

Oda termostatlarının çalışma sıcaklığı

Dikkat etmemiz gereken bir diğer parametre de,ayarlayabileceğimiz sıcaklık aralığıdır.Yukarıda belirtilen Finder odası termostatları + 5 ° C ile + 37 ° C arasındadır. Onlar sayesinde sadece daireyi ısıtmakla kalmaz aynı zamanda hava sıcaklığını da düşürürsünüz.

Bu bağlamda,termostatların olabileceğinden de söz etmek gerekir:

 • programlanabilir
 • programlanamaz

Bu ne anlama geliyor? Programlanabilir cihazlar, kesin olarak belirlenmiş herhangi bir sıcaklığı seçmenize izin verir. Programlanamadığında, sadece belirli bir sıcaklık aralığını ayarlayabilirsiniz.

Finder duvar termostatları – geniş bir seçenek yelpazesi

Bu tür ekipman satın alırken, üreticisine de dikkat etmek önemlidir. Sadece fiyat tarafından yönlendirilmemeli ve en ucuzu olacak çözüme karar vermeliyiz. Piyasada bulunan en iyi çözümlerden birinin Finder duvar termostatı olduğu görülüyor. Peki sebebi nedir? Çünkü bu durumda, para için çok makul bir değere sahibiz. Bunlar, aşağıdakiler gibi birçok ek seçeneğe sahip modern cihazlardır :

 • don koruması
 • pompa durdurma algılama işlevi

www.maxelendustri.com
www.maxelendustri.com

Tüm soru ve görüşleriniz için info@maxelendustri.com adresinden veya +90 216 540 5432 sabit numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Yazılarımızı

ENDA

Enda PID Kontrol Cihazı Nedir?

Genel olarak otomasyon sistemleri için kullanılır. Enda bir sıcaklık ölçme cihazıdır. Endüstriyel otomasyon konuları içerisinde sıcaklık ölçümü vazgeçilmemesi gereken bir süreçtir. Isıl işlem olmadan üretimin

İçerik Sayfası »
contrinex sensör
Contrinex

Contrinex Çözümleri

Birbirinden farklı çözümler ile etkin bir destek sağlayan Contrinex bünyesinde, her sektöre uygun ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler özellikle uluslararası çapta global açıdan farklı firmalardaki önemli

İçerik Sayfası »
Omron

Omron Çözümleri

Beklentiyi karşılayacak ve ihtiyaçları en iyi şekilde giderecek yapı altında sistemleri bir araya getiren Omron, her açıdan akılcı çözüm yöntemleri sunuyor. Özellikle zorlu otomasyon süreçlerine

İçerik Sayfası »
Leuze Electronic

Leuze Electronic Çözümleri

Her sektör için artık günümüz teknolojisine ayak uydurmak büyük bir öneme sahiptir. Yeni nesil çalışmalar ele alınarak yapılan üretimler, arz-talep dengesinin daha etkin şekilde kontrol

İçerik Sayfası »
wago blog
Wago

Wago Çözümleri

Elektrik ve elektronik endüstrisinde yeni bir bağlantı sistemi olarak adlandıracağımız wago çözümleri 32 farklı ülkede hizmet vermektedir. Sanayinin her alanına ürün ve çözümleri ile yön

İçerik Sayfası »
Phoenix Contact

Phoenix Contact Çözümleri

Phoenix Contact Çözümleri Binaların teknolojilerinde gelişmeler olması geçici bir moda olarak görülmemelidir. Gelişen teknoloji ile birlikte binalardaki teknolojilerde değişiklik göstermektedir. Günümüzde akıllı bina isimli uygulamalar

İçerik Sayfası »
Danfoss

Danfoss Çözümleri

Yarının dünyasını en iyi biçimde şekillendirmek felsefesiyle yola çıkan Danfoss, birçok farklı çözüm üzerinden destek sağlıyor. Her alanda daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek

İçerik Sayfası »
Satın Alma Anlaşması
Kur dalgalanmalarından ve fiyat değişikliliğinden kesinlikle etkilenmiyorsunuz.
Proje Fiyatları
Yıllık ve aylık toplu alımlarınızda ekstra tarafınıza sağlayacağımız fırsatlar arasında proje fiyatlarımızda vardır.
Sevkiyat
Proje kapsamında istanbul çıkışlı talep ettiğiniz herhangi bir lokasyona ürün sevkiyatımız mevcuttur.
Previous
Next

E-Bülten’e Kayıt Olun

Sürpriz Hediyeler Sizi Bekliyor…